Компресійні або обтискні фітинги використовуються для виконання з’єднань поліетиленових труб без зварювання. Це роз’ємний тип з’єднань, який має у своїй конструкції кілька елементів:
- корпус із поліетилену (може бути як жорстким, так і гнучким);
- кільця ущільнення EPDM на протилежних кінцях фітинга;
- з’єднання для затиску;
- пресувальна втулка;
- кришки-“гайки”.
Як підібрати розмір фітинга? Стандартний розмір труб, що використовуються для водопроводу і каналізації, становить від 50 до 110 мм. Відповідно, найпопулярніший діаметр компресійних фітингів у будинках і квартирах – це 50 мм (хоча на ринку доступні варіанти від 16 мм).
Як працюють фітинги для поліетиленових труб?
Кожен компресійний фітинг спрощено складається з корпусу і затискного кільця з гайкою. Їхня кількість варіюється залежно від типу фітинга, наприклад, трійник має цілих три притискних кільця. Затискне кільце охоплює трубу і затягується на ній закручуванням, що не вимагає великої фізичної сили.
Як правильно монтувати фітинги? Гайку слід затягувати доти, доки не відчується явний опір. Для фітингів меншого діаметру (20-50 мм) збірку можна проводити вручну. Для компресійних фітингів більшого діаметра (63-110 мм) найкраще з’єднувати компоненти, використовуючи гідравлічний ключ, щоб полегшити обтиск.
Ущільнення з EPDM, розташовані всередині фітингів, забезпечують абсолютно герметичне з’єднання.
Просте складання та розбирання
Що важливо, компресійні різьбові фітинги з HDPE легко демонтуються – на відміну від стикового зварювання ПЕ труб або електромуфтового зварювання, які вимагають використання спеціалізованих інструментів.
Можливість відгвинчування з’єднувачів полегшує технічне обслуговування або ремонт установки, тому різьбові з’єднання слід встановлювати в легкодоступних місцях. Демонтовані компресійні фітинги також можна повторно монтувати в іншій установці, і вони щоразу створюватимуть однаково ефективні з’єднання. Тому це економічне рішення, особливо для тимчасових установок.
Де використовуються різьбові фітинги?
Різьбові фітинги в певному сенсі застосовні повсюдно. Вони можуть застосовуватися у водопровідних установках житлових і господарських будівель, а також у системах самопливної та напірної каналізації. Інші сфери застосування різьбових фітингів з поліетилену:
- з’єднувальні поліетиленові труби, які використовують для створення зрошувальних мереж у сільському господарстві та садівництві, наприклад, у теплицях, на полях;
- з’єднання ПЕ труб з елементами сантехнічної арматури з інших матеріалів (ПЕ фітинги з різьбленням);
- підключення нестандартних водопровідних систем, наприклад, у фонтанах, басейнах, акваріумах, різних типах резервуарів для води;
- з’єднувальні ПЕ обсадні труби, в яких є, наприклад, дроти.
Форми і типи компресійних фітингів з поліетилену
Як правильно з’єднувати труби ПНД фітингами? Перш за все, вибрати відповідний розмір і тип таких перехідників. Компресійні фітинги доступні в розмірах від 16 до 110 (великих розмірів не виробляють) і, крім стандартних кінців, також можуть бути оснащені різьбленням. Основні форми фітингів з поліетилену:
- різьбове поліетиленове з’єднання – розтруб або муфта, що використовується для з’єднання двох прямих ділянок труб,
- кручений поліетиленовий трійник – фітинг стане в пригоді, коли потрібно з’єднати три секції труб або створити відгалуження в мережі,
- віте поліетиленове коліно – гідравлічні коліна використовуються для з’єднання двох секцій труб під кутом; Відводи з різьбленням з поліетилену зазвичай мають кут 90°,
- перехідник кручений ПЕ – муфта з двома різними кінцями, що використовується для з’єднання труб різного діаметру,
- кручена поліетиленова заглушка – це трубна заглушка, яка допомагає закрити їхні кінці,
- ПЕ кручені фітинги з різьбленням – дають змогу з’єднувати ПЕ труби з іншими матеріалами, наприклад металом.
Як поміняти фітинг на металопластиковій трубі?
Насправді монтаж водопровідної або каналізаційної системи на основі труб HDPE досить простий, якщо не припускатися деяких помилок, які зазвичай роблять новачки. Наприклад, за можливості бажано не купувати окремі елементи системи з різних матеріалів.
Якщо використовувати різні типи пластику і полімерів, герметичність з’єднань у місцях встановлення фітингів може бути порушена. Можлива поява тріщин або течі прямо з-під фітинга. Крім того, важливо правильно закручувати гайку – не надто сильно, але й не надто слабо.
У першому випадку можна легко зірвати різьбу або отримати тріщину на корпусі. За слабкого затягування компресійне кільце не буде щільно притискатися, тому вода сочитиметься в місцях з’єднання двох труб і фітинга.
Якщо ви використовуєте зварювання для з’єднання труб, необхідно купити торцювач – пристрій, який створює рівні краї на кінцях труб для точної підгонки. Вибираючи фітинги для системи, бажано використовувати вироби з одного матеріалу (пластику, металу, латуні тощо).
Перевагу під час купівлі краще віддати фітингам хорошої якості від відомих виробників. Це гарантія того, що ваша система прослужить довгі роки без необхідності додаткових вкладень.