Робимо ремонт: особливості роботи з поліпропіленовими трубами

Існує кілька різновидів трубних виробів із полімерних матеріалів. Відмінності стосуються складу, з якого вони виробляються. До пластику додають ті чи інші домішки, що змінюють властивості матеріалу. Кожен вид труб призначений для різноманітних робіт. На вироби наносять відповідні маркування.

Великий вибір матеріалів та деталей для монтажу трубопроводів пропонує магазин Global Engineering. Вся продукція сертифікована за міжнародними стандартами якості. Працювати із полімерними системами нашої марки просто та зручно. Далі в статті розберемося в особливостях монтажу і в тому, чи можна гнути ПВХ труби і як зігнути каналізаційну трубу в домашніх умовах.

Для чого потрібні вигини магістралі

Будь-який будинок, квартира чи промислове приміщення — це не чіткий прямокутник чи квадрат. Тому побудова трубопроводів для подачі води або виведення каналізаційних стоків не може обійтись без вигинів. Наприклад, при необхідності підвести трубу до певного місця або обійти кут.

Часто у таких моментах використовують спеціальні перехідники чи фітинги. Але іноді трапляється так, що немає необхідної сполуки, не працює паяльник для поліпропіленових труб. Також іноді трапляються ситуації, коли заводська деталь не передбачає потрібного кута повороту. Тоді вдаються до згинання труби в домашніх умовах.

ПВХ труба

Важливі умови проведення робіт

Важливо зауважити, що виробники не передбачають можливість згинання трубних елементів. Але практика показує, що проводити такі маніпуляції можливо і досить успішно. Головна умова, яку потрібно враховувати перед тим, як зігнути каналізаційну трубу, роботи проводять при нагріванні, оскільки тільки так матеріал стає пластичним, податливим до згинання.

Інша важлива умова — мінімальний допустимий радіус вигину. Справа в тому, що при деформуванні труби відбувається зниження її міцності. В області натягу пластик стає тоншим. Це не критично та практично не впливає на експлуатаційні характеристики. Але потрібно пам’ятати, що мінімальний радіус вигину не повинен бути меншим за вісім діаметрів труби.

Способи проведення робіт

Сформувати згинання ПВХ труби можна декількома методами. Для кожного використовують спеціальне обладнання. Два найпопулярніші способи:

  1. За допомогою будівельного фена.
  2. З використанням формувальної машини.

Розберемо докладно кожен із цих способів.

Згинання за допомогою будівельного фена

Будівельний фен — простий у експлуатації електричний інструмент. Його можна купити або взяти в оренду на потрібний період часу. Спосіб із застосуванням будівельного фена добре підходить для домашніх умов, оскільки простий, швидкий, не потребує особливих навичок та знань. Роздумуючи чи можна гнути ПВХ труби, за допомогою фена, відкиньте сумніви, приступайте до справи.

Спочатку потрібно зробити шаблон з потрібним кутом та радіусом вигину. Оптимально виготовляти його із твердого матеріалу, але щоб він легко піддавався обробці. Наприклад, це може бути аркуш ДВП. Шаблон має бути гладким, рівним. В іншому випадку можна пошкодити трубу, подряпавши або пом’явши її.

купить ПВХ трубу

Для спрощення розв’язання задачі будівельні магазини пропонують готові шаблони. Застосування заготовок значно пришвидшить процес. Загвоздкою може стати відсутність шаблону з необхідним радіусом та кутом загину.

Коли шаблон знайдено або виготовлено, подальша робота просувається за таким алгоритмом:

  • перед тим, як зігнути каналізаційну трубу, встановлюємо будівельний фен таким чином, щоб він не заважав роботі, але потік гарячого повітря дмухав так, як треба;
  • включаємо прилад;
  • оброблену ділянку труби плавно пересуваємо у гарячому потоці;
  • повертаємо трубу, щоб рівномірно прогріти всі боки;
  • нагрівання необхідно проводити поступово, щоб уникнути деформації матеріалу;
  • коли труба стане еластичною, швидко встановлюємо її в шаблон;
  • надійно фіксуємо.

Важливо дотримуватись температурного режиму. Оптимальна температура для згинання поліпропіленового виробу — +140 градусів. При +170 градусах матеріал починає плавитися. Дуже важливо враховувати ці показники.

Труба повинна залишатися зафіксованою у шаблоні до певного градусу охолодження. Після витягу зроблений вигин зберігається назавжди. Якщо з першого разу з якихось причин не вдалося зробити маніпуляцію так, як треба, повторну дію проводити не можна. Тобто, чи можна гнути ПВХ труби кілька разів — однозначно ні. При повторному нагріванні вона втратить міцність і швидше за все зламається.

Згинання за допомогою формувальної машини

Формувальна машина — специфічне обладнання, що дозволяє з мінімальними зусиллями виконати згинання ПВХ труби. Застосування машини дає високий результат стосовно точності кута і радіусу деформації.

Перший крок роботи за цим методом — виготовлення оправи з необхідним радіусом. Також, як у разі використання фена, для цього зручно використовувати ДВП. Обов’язково слід відшліфувати оправу, прибрати кути та гострі виступи. Подібні дефекти здатні пошкодити матеріал труби, подряпати, відколоти, погнути.

Перед тим, як зігнути каналізаційну трубу у формувальній машині створюють спеціальну оболонку із силікону. Її діаметр повинен перевищувати на кілька сантиметрів діаметр труби, що обробляється. Далі проводять такі дії:

  • пластиковий трубний елемент фіксують на оправі із ДВП;
  • трубу поміщають у силіконову оболонку на формувальній машині;
  • далі відбувається нагрівання конструкції;
  • рівномірно прогріваючись, пластик стає пластичним, і труба плавно лягає на оправу, приймаючи її форму;
  • елемент готової форми залишають на формувальному апараті остигати не менше десяти хвилин.

Після зняття з машини вилучення з оправи трубу слід залишити до повного охолодження. Після цього деталь готова до застосування у монтажі.

Основні правила безпечного проведення робіт

Вищевикладений матеріал вже дає відповідь на запитання: «Чи можна гнути ПВХ труби?». Однозначно можна. Але, важливо не забувати про правила роботи з пластиком та загальні правила безпеки. Дотримання останніх убезпечить вас та інших людей від травмування, інтоксикацій.

Для нагрівання пластикових виробів не можна використовувати прилади з відкритим вогнем. Газові паяльники, запальнички, газові пальники — під забороною. Застосовуємо лише будівельний фен.

Для проведення робіт необхідно виділити спеціальне приміщення, куди обмежений доступ маленьких дітей та тварин. Бажано, щоб приміщення добре провітрювалося. Оскільки при нагріванні пластик виділяє їдкий запах. Слід ретельно оглянути кімнату на предмет легкозаймистих предметів. Робочі поверхні мають бути з вогнетривких матеріалів.

Також дуже важливо під час робіт захищати себе. Під час того, як зігнути каналізаційну трубу щоб не обпектися одягніть будівельні, прогумовані рукавички. Бажано одягнути також спеціальну робу та взуття.

Що стосується самих елементів, що згинаються, то робити маніпуляції потрібно дуже обережно. При гарячому способі згинання слідкуйте за температурою нагрівання.

X