Власний басейн у саду або на задньому дворі будинку – це чудова ідея, щоб освіжитися в літню спеку. Для того, щоб користуватися ним було комфортно і без проблем, необхідно заздалегідь подбати про його правильний вибір, встановлення, гідроізоляцію і теплоізоляцію.
Це передбачає, серед іншого, правильну підготовку основи, на якій буде розташовЗабезпечте своєму басейну найкраще утеплення. Ознайомтеся зі статтею та дізнайтеся секрети успішного утеплення.”уватися басейн. Також вам буде потрібно підібрати довговічні та ефективні матеріали теплової та гідроізоляції відповідно до обраного типу басейну.
З яких матеріалів зробити чашу для басейну?
Раковина або чаша сучасного басейну може бути виготовлена з найрізноманітніших матеріалів. Найдовговічнішим, найнадійнішим та енергоефективнішим вважаються басейни із залізобетону, але для їхньої реалізації знадобиться досить багато часу і фінансів.
Серед популярних форматів і типів басейнів можна виділити 4 основних:
- бетонні;
- композитні;
- каркасні;
- надувні.
Перші два типи – це стаціонарні конструкції, які утеплюються на етапі будівництва з урахуванням безлічі нюансів. Проектувальники підбирають тип і матеріал ізоляції, виходячи з матеріалу виготовлення чаші, рівня ґрунтових вод, особливостей клімату в конкретній місцевості тощо.
Композитні басейни істотно дешевші за залізобетонні, вони легші і простіші в установці та утепленні. Готову чащу просто встановлюють за допомогою крана в підготовлену й утеплену виїмку. Весь процес займає кілька годин (для залізобетонних конструкцій період здачі об’єкта в експлуатацію становить від кількох тижнів до кількох місяців).
Завдяки своїй надійності, герметичності, різноманітності форм і розмірів, традиційні басейни, які виготовляються із залізобетону або композитних матеріалів, завоювали безліч прихильників. Проте, вони мають низку недоліків:
- складності в обслуговуванні;
- серйозні фінансові витрати на виконання та ізоляцію, яка виконується по всьому периметру і під дном;
- необхідність зливати воду і консервувати обладнання в зимові періоди.
У результаті багато хто воліє купувати більш практичні та зручні у використанні каркасні або надувні басейни. Їхня вартість більш ніж адекватна, а встановлення та ізоляція займають мінімум часу. На першому етапі вам належить підготувати рівний і міцний майданчик з урахуванням розмірів і форми чаші басейну.
Підготовка рівного майданчика для садового басейну
Місце, де ми плануємо розмістити садовий басейн, має бути рівним. Якщо купуємо ємність більшого розміру, один із варіантів – поставити її на шар утрамбованого піску (перед цим зняти частину дерну). Перш ніж ми це зробимо, потрібно вирівняти землю.
У разі прямокутного басейну ми робимо це з двома паралельними дошками. У центр насипаємо пісок, одночасно ущільнюючи його. Тоді нам знадобиться правило (наприклад, довгий спиртовий рівень, більший за ширину басейну), яким ми переміщуємо по бортах і в такий спосіб вирівнюємо пісок, видаляючи його надлишки в сторони.
Однак якщо придбаний басейн круглий, для вирівнювання найкраще використовувати дошку довжиною, що дорівнює діаметру ємності. Ставимо її на піщану основу і використовуємо одночасно спиртовий рівень. Обертаємо дошку навколо її центру, поки поверхня піску не стане ідеально рівною.
Для того, щоб піщаний субстрат був “у нормі”, його необхідно обмежити по периметру (бетонною плиткою, наприклад). Плитка має виступати над рівнем піску на висоту, що дорівнює товщині плит екструдованого пінополістиролу, з яких укладатиметься наступний шар. Це також забезпечить додаткову теплоізоляцію.
Чому варто використовувати додаткове утеплення під басейном?
Чи потрібно утеплювати чашу басейну? Безумовно, якщо ви хочете знизити свої витрати на щоденний підігрів води, наприклад, навесні або восени, коли температура вночі падає вже досить істотно. Утеплення бетонних чаш і композитних басейнів виконується ще на етапі їхнього будівництва, тоді як теплова ізоляція каркасних і надувних басейнів можлива в будь-який час (до наповнення чаші водою).
Як утеплити басейн на вулиці?
Дуже практичним рішенням є укладання під дно басейну додаткового шару теплоізоляції, який відмінно запобігає охолодженню води в басейні за рахунок відведення тепла на землю.
Чим утеплити дно каркасного басейну?
Для цієї ролі підійде вже згаданий екструдований пінополістирол (відомий, також, як Пеноплекс). Цей матеріал володіє прекрасними теплоізоляційними властивостями і набагато стійкіший до навантажень, ніж звичайний пінопласт, завдяки чому може ефективно відокремити дно басейну від ґрунту без ризику деформації.
Великою перевагою екструдованого пінополістиролу є його низьке водопоглинання, яке становить лише 0,5-1,5%. Тому не варто побоюватися, що він розмокне і пошкодиться при контакті з вологою.
Як укладати екструдований пінополістирол?
Перед тим, як укласти Піноплекс під басейн, необхідно переконатися у відповідності його розмірів і обрізати надлишки. Найбільш поширені на ринку плити з екструдованого полістиролу розмірами 60х125 см або 60х120 см і товщиною від 2 до 18 см.
Їхні краї можуть бути гладкими або обробленими таким чином, щоб їх можна було встановити внахлест або встик. Яка товщина ізоляції буде оптимальною? Мінімальний її розмір – від 5 см, цього цілком достатньо для створення ідеального додаткового теплового шару під дном басейну.
Плити створюють рівномірний, щільний ізоляційний шар. Крім того, з’єднані внапуск або встик плити взаємодіють одна з одною, рівномірно розподіляючи навантаження, що виникає в результаті ваги води в басейні і людей, які користуються ним.
Єдиним недоліком екструдованого пінополістиролу є його ціна – вдвічі вища, ніж у звичайного пінополістиролу. На щастя, для укладання основи під басейн вам не знадобиться велика кількість плит, тому витрати на покупку будуть не дуже високими.
Інші види ізоляції басейну
Килимок ПВХ для басейну – ще один, крім пінополістирольних плит, вид додаткового захисту дна і стінок басейну від пошкоджень і стирання. Завданням такого килимка також є захист поверхні чаші від забруднення, наприклад, під час дощу.
Килимки виготовлені з міцного, гнучкого і стійкого до пошкоджень пластику. Вони доступні в різних розмірах, адаптованих до розміру басейну. Варто зазначити, що чим більшу площу навколо басейну ми покриємо такими килимками, тим менше бруду ми занесемо всередину резервуара.
М’які аркуші невбираючого пінополіетилену (схожі на пазли) також можна використовувати як додатковий захист дна басейну. Бічні сторони листів зроблені так, щоб їх було легко з’єднати. Це дає змогу створити стабільний субстрат, і водночас його розмір можна вільно збільшувати, адаптуючись до розміру басейну.
Після закінчення сезону окремі елементи килимка можна від’єднати і зберігати один на одному, завдяки чому вони не займають багато місця.