Чи можна закопувати компресійні фітинги

Компресійні фітинги з поліпропілену утвердилися як один з кращих сполучних елементів для різних трубопровідних систем: каналізації, водопостачання, поливу, опалення, зрошення та вирішення інших завдань. Однак під час створення магістральних з’єднань під землею виникає резонне питання – а чи можна використовувати фітинги на формування підземних комунікацій? Чи це не вплине на якість монтажу?

Закопувати чи не закопувати компресійні фітинги під ПВХ труби

Поліетиленові труби (ПВХ) швидко витісняють металеві та металопластикові різновиди. При цьому серед фахівців немає однозначної думки щодо їх використання для підземного монтажу комунікацій. Частина спільноти стверджує, що використання компресійних фітингів при закладенні магістралей під землею погіршить якість з’єднання, адже ґрунт чинитиме надмірний тиск на них. Тож як бути у такому випадку?

Насправді допускається застосування компресійних фітингів під ПВХ труби, але з дотриманням деяких нюансів:

  • для підвищення надійності стикування використовують зварне з’єднання;
  • безнапірні магістралі роблять розбірними, щоб у разі потреби можна було оперативно замінити потрібний елемент;
  • при можливості зони стиків краще не засипати землею, тоді як інші частини трубопроводу можна закопати.

Прийняття рішення про закапування чи не закапування ПВХ труб із компресійними фітингами залежить від кількох факторів. Потрібно врахувати рівень тиску всередині магістралі, тип ґрунту, якість самих фітингів та кілька інших параметрів. 

Багато в чому ефективність підземного прокладання магістралей залежить від якості самих труб та фітингів. Чим вона вища, тим менша ймовірність протікання та розгерметизації.

Вибираючи різні види компресійних фітингів, ви можете відвідати майданчик Global Engineering, де зібрано широкий асортимент деталей. Ви зможете знайти муфти, компресійні трійники, хрестовини та інші елементи. Детальну інформацію про різновиди компресійних з’єднувачів можна дізнатися у цій статті.

Чим герметизувати фітинги

При створенні трубопровідних магістралей із компресійними фітингами під землею важливу роль відіграє герметизація. Ізоляція місць з’єднання труб однаково необхідна при монтажі каналізації, опалення, водопроводу, сантехніки та ін. Засіб для герметизації підбирають окремо для кожного конкретного випадку.

Поширення ПВХ труб замість металевих варіантів призвело до втрати популярності деяких видів герметиків. Ізоляція різьбових сполук за допомогою силікону та фарб вважається застарілим методом, який має залишитись у минулому столітті. На зміну цим матеріалам прийшли сучасніші компоненти:

  • сантехнічна нитка для ізоляції труб – капроновий шнур із ниток поліаміду, який дає з’єднанню стійкість до корозії, надмірного тиску, температурних коливань, підвищеної вологості, ударів, вібрацій та інших несприятливих факторів;
  • гель або анаеробний герметик – ущільнювальний матеріал високої якості, який наносять на будь-які різновиди різьбових з’єднань при дотриманні одного важливого нюансу: поверхня різьблення повинна бути очищена від усіх забруднень;
  • професійна фум-стрічка – герметик із політетрафторетилену використовують для створення газових та водопровідних магістралей, хоча за рядом показників вона поступається ниткам та гелям (краще використовувати для систем, у яких не буде високого тиску);
  • лляний ущільнювач – використання льону також вважається технологією, що поступово застаріває, яка більше підходить для металевих фітингів (єдиною її перевагою є дешевизна матеріалу в порівнянні з нитками та гелями для обмотки труб).

У будь-якому випадку без герметизації не обійтися при створенні надземних або підземних трубопроводів. Навіть найякісніші різьбові фітинги потребують додаткового зміцнення. Чим герметизувати фітинги – краще звернутися до фахівця за відповіддю на це запитання. Підбирати різновид герметика потрібно з урахуванням типу трубопроводу, що монтується. Більше про монтаж компресійних фітингів можна дізнатися з нашої статті на цю тему.

Чого бояться ПВХ труби

Використання труб з полівінілхлориду (ПВХ) приваблює легкістю та швидкістю установки. Матеріал має хорошу зносостійкість і опірність механічним впливам, але в деяких ситуаціях герметичність з’єднання знижується:

  • при створенні трубопровідних магістралей під землею необхідно використовувати труби, що витримують підвищене навантаження;
  • при зниженні температури нижче за нуль щільність з’єднувачів знижується, тому рекомендується використовувати спеціальні термоізоляційні герметики;
  • при необхідності виконувати згини труб слід підібрати вироби з підвищеною гнучкістю (не жорсткі);
  • для каналізаційних систем застосовують спеціальний тип конструкцій ПВХ.

Натомість труби з полівінілхлориду не реагують на надходження чи відсутність сонячного світла. Фарбування виробів дає їм необхідну стійкість до ультрафіолетового випромінювання, температурних коливань та інших несприятливих факторів.

Щоб ПВХ труби та компресійні фітинги до них сприяли створенню щільного підземного з’єднання, вироби повинні бути виготовлені та монтовані відповідно до технічних регламентів. На труби наноситься єдине маркування за державним стандартом, перед випуском у продаж конструкції піддають ретельним практичним випробуванням.

Якщо ви шукаєте конкретний варіант для організації підземних трубних магістралей, заздалегідь повідомте про це консультанта і він допоможе підібрати оптимальний виріб. Багато залежить від того, який тиск буде чинитися на труби, проходитиме по них рідина під натиском або без нього.

При покупці ПВХ труб першочергову увагу звертають на такі параметри, як діаметр зовнішнього та внутрішнього перерізу, температурна стійкість (нижній і верхній граничні показники), товщина, робочий тиск, що витримується виробом. Вибір конструкцій для облаштування каналізаційної системи у приватному будинку та промислових водопроводів істотно відрізнятиметься, і це потрібно враховувати.

Область застосування компресійних фітингів

Компресійні фітинги з поліетилену ефективно застосовують для монтажу труб ПВХ у наступних сферах:

  • монтаж поліетиленових трубопроводів для каналізації, опалення, водовідведення;
  • виконання ремонтних робіт на магістральних трубопроводах;
  • створення трубних відгалужень;
  • з’єднання труб з різним діаметром, виготовлених із різних матеріалів;
  • формування поворотів труби під кутом до 90 градусів.

Компресійні фітинги однаково ефективні для трубопроводів, якими тече гаряча і холодна вода, рідини питного або технічного характеру. Універсальність та простота монтажу зробила ці конструкції широко затребуваними. Якщо ви хочете максимально продуктивно використовувати компресійні фітинги, перед встановленням ознайомтеся з цим матеріалом.

Як правильно ущільнити різьбове з’єднання

Раніше вже наголошувалося на важливості додаткового ущільнення компресійних фітингів. Особливо актуальним є це питання, якщо виконується з’єднання ПВХ труб під землею. У цьому випадку на труби буде здійснено надлишковий тиск ґрунту, так що без герметизації не дивуйтеся, що з’єднання ПВХ труби буде текти.

Тому труби ПВХ під землею герметизують із використанням різних засобів. Як основні ущільнювальні елементи застосовують:

  • сантехнічний льон;
  • фум-стрічку;
  • тефлонову нитку;
  • анаеробні гелі. 

У кожного з цих варіантів є свої переваги та недоліки, але вони є обов’язковими при підземному прокладанні магістралей.

Використання льону вважається «дідівським методом», який з винаходом різних гелів та стрічок поступово відходить у минуле. Стрічки та нитки ретельно намотують на труби в місцях стиків, щоб підвищити їхню щільність. Важливо використовувати якісні матеріали, які не розкладатимуться, та не будуть піддаватися температурному впливу.

Анаеробними гелями обробляють стики різьбових з’єднань. Згодом вони застигають, формуючи надійну та щільну захисну плівку. Це хороший варіант, якщо потрібно закопувати компресійні труби ПВХ, тому що фіксуючі здібності гелю залишаються високими за відсутності контакту з повітрям. Ефективність анаеробних гелів знижується при надмірному нагріванні, в інших випадках вони залишаються найкращим на сьогоднішній день герметиком для компресійних фітингів.

Чи можна закопувати фітинги ПВХ– безперечно так, якщо провести ретельну попередню підготовку стиків. Якщо куплені якісні матеріали, виконана обробка з’єднань герметиками, то ризик протікання підземних магістралей суттєво знижується.

З кожним днем технології розвиваються, з’являються більш досконалі конструкції для підземного прокладання труб. Ще кілька років тому фахівці однозначно казали, що поліетиленові фітинги не підлягають монтажу під землею. Нині ситуація вже не така однозначна.

Хто знає, може, ще через кілька років будуть винайдені компресійні фітинги та сідла такого високого класу, що при їх установці навіть не потрібні будуть герметики. А поки що довіряйте перевіреній продукції від українських та іноземних брендів, яку ви можете знайти в каталозі компанії Global Engineering.

X