Компресійні поліетиленові фітинги – вироби, призначені для з’єднання між собою труб із поліетилену, металу та інших матеріалів. Конструкції полегшують формування каналізаційних, зрошувальних, водопровідних та інших трубопровідних систем.
Оформивши замовлення компресійного фітингу, ви зможете без використання спеціалізованого інструменту об’єднувати труби різного діаметру, створювати різноманітні розгалуження або кутові комунікації.
Що включають фітинги
Даючи відповідь на питання, що таке фітинги, важливо розібратися з їхнім асортиментом. Вони представлені кількома різновидами, кожен з яких виконує певні функції. Вирізняють такі конструкції за призначенням:
- муфти – прості компоненти, призначені для об’єднання труб однакового чи різного діаметра на ділянках, де вони не змінюють свого початкового призначення;
- компресійні трійники та хрестовини – різновиди фітингів, які використовують для створення магістральних розгалужень, формування 2-3 нових ліній трубопроводу;
- заглушки – запірний вид арматури, який застосовують для тимчасового або постійного закриття труби на одному кінці (це може бути необхідним при виконанні ремонтних робіт);
- косинці – з’єднувачі, які використовують при необхідності змінити напрямок руху трубопроводу на 45 або 90 градусів.
Муфта – це фітінг, який користується найбільшою популярністю. Він відрізняється універсальністю, тому може бути використаний у різних трубопровідних системах. Трійники, заглушки та компресійні коліна є особливими конструкціями, що застосовуються в окремих ситуаціях. Тепер ви знаєте, для чого потрібні фітинги, а детальну інформацію про їх монтаж можна дізнатися в цій статті.
Як правильно підібрати фітинги
Щоб підібрати фітинги для металопластикових труб, необхідно чітко розуміти, яке завдання ви хочете вирішити з їх допомогою. Відповідно до наведених вище типів з’єднувачів, якщо потрібно об’єднати труби під кутом, використовують косинці, а для створення магістральних відгалужень знадобляться хрестовини. Немає сенсу застосовувати трійники для металопластикових труб, якщо магістраль рухається по одній лінії.
Окрім призначення та структури, при виборі хороших фітингів звертають увагу на такі показники:
- матеріал виготовлення – найсучаснішим варіантом вважаються фітинги з поліпропілену, які не схильні до корозії (класичними моделями вважаються з’єднувачі з чавуну, сталі та латуні, які поступово йдуть у минуле разом з металевими трубами);
- формат установки – може бути різьбовим, компресійним або зварним (компресійні фітинги вважаються кращими, тому що для їх з’єднання не потрібні зварювальні апарати та інше спеціальне обладнання);
- технічні характеристики – при купівлі компресійного фітинга потрібно звернути увагу на теплову стійкість, зносостійкість, міцність та інші показники.
Відповідаючи на питання, як підібрати фітинги, слід пам’ятати, що залежить від умов прокладання труб. Якщо трубопроводи проходять по вулиці, то до фітингів висуваються підвищені вимоги температурної стійкості. Також високий граничний поріг термостійкості має бути у фітингів, які використовують для з’єднання опалювальних систем, радіаторів, труб гарячого водопостачання та інших магістралей із потоком гарячої рідини.
Крім того, при підборі фітингів для поліпропіленових труб враховують зовнішній діаметр. Для обліку відношення зовнішнього діаметра до товщини стін був розроблений спеціальний коефіцієнт SDR. Важливо врахувати цей показник, щоб трубні з’єднання за допомогою фітингів були надійними і були відсутні протікання.
Що стосується виробників компресійних фітингів, лідерство на ринку утримують європейські бренди. Серед них можна назвати продукцію чеської фірми FV Plast, німецької Баннігер.
Українські виробники поступово зміцнюють свої позиції на ринку, а от довіряти виробам із Китаю не рекомендується. Їхня низька вартість свідчить лише про погану якість складання, тому такі конструкції з великою часткою ймовірності підведуть, і дуже скоро вимагатимуть заміни.
Незалежно від вибору компресійних фітингів за брендом, матеріалом виготовлення та іншими показниками, конструкції не принесуть бажаного ефекту при неправильному монтажі. Тому рекомендуємо ознайомитися з особливостями грамотного складання фітингів. Корисні поради щодо цієї теми, а також інформацію про те, який тиск витримують компресійні фітинги можна знайти тут.
Велика різноманітність асортименту може призвести до складнощів при відповіді на питання, як вибрати фітинги для металопластикових труб. Тому краще заздалегідь вивчити їх різновиди та функціональні можливості. При виникненні труднощів завжди можна звернутися до консультанта, щоб отримати поради та розвіяти сумніви.
Які бувають фітинги для металопластику
Зважаючи на поширення металопластикових труб і витіснення ними металевих варіантів, актуальним стає пошук фітингів для металопластикових труб. Для цього матеріалу існує три основні різновиди конструкцій: обтискні, компресійні та пуш-фітинги. Вони відрізняються за габаритами, експлуатаційними показниками, типом монтажу.
Обтискні фітинги складаються з трьох основних компонентів:
- корпусу;
- гільзи;
- гумового кільця.
З їх допомогою можна виконати з’єднання труб шляхом нагвинчування на різьблення. Наявність гумових кілець дозволяє ущільнити конструкцію і герметизувати її, щоб уникнути протікання.
Компресійні фітинги є елементами для спрощеного та швидкого трубопровідного з’єднання. Вони складаються зі штуцера, так званого сухаря, накидної гайки та прокладки. Необхідно послідовно з’єднати між собою модульні елементи, щоб забезпечити надійність конструкції.
Пуш-фітінг є найсучаснішою розробкою для металопластикових труб. Його робочий модуль поміщають всередину труби, а виконання всього процесу займає кілька хвилин. Однак істотним недоліком цієї моделі стає необхідність використовувати дорогий інструмент для фіксації фітингу.
При підборі фітингів для металопластикових труб звертають увагу на такі параметри:
- діаметр труб, що з’єднуються;
- характеристики обладнання, яке необхідно підключити;
- область прокладання трубопроводу (зовнішнє чи внутрішнє розташування).
Врахування всіх факторів допоможе вибрати конструкцію для якісного надійного з’єднання.
Інші назви фітингів
При виборі фітингу виникає ще одне питання: штуцер і фітинг – це одне й те саме, чи різні конструкції? В цілому, обидва елементи використовуються для трубопровідного з’єднання. Однак фітингами узагальнено називають будь-які типи кріпильних елементів, що використовуються для формування трубопровідних магістралей. Куточки, хрестовини, трійники, муфти, вентилі – це все фітинги або з’єднувачі різного призначення.
Штуцер – це більш вузькоспеціалізований сполучний компонент, який є по суті свої гайкою. Штуцер – це фітинг, у якого внутрішній конус із кутом 60 градусів. Призначення штуцера – приєднання гнучких елементів, наприклад поливальних шлангів або сантехнічних комунікацій.
Таким чином, штуцер є одним із різновидів фітингів, але призначений він не для з’єднання статичних елементів на кшталт металевих і поліетиленових труб, а для об’єднання гнучких компонентів.
У чому різниця між фітингом та штуцером
Відмінність між фітингами та штуцерами можна описати кількома пунктами:
- кількість різновидів – фітинги представлені набагато більшим числом варіацій, ніж штуцери;
- сфера застосування – сфера використання фітингів обмежена з’єднанням гнучких шлангів, у цьому плані застосовувати фітинги можна у більшій кількості ситуацій;
- конструкція – за міжнародним стандартом у фітингів внутрішнє різьблення із зовнішнім конусом 60 градусів, а у штуцерів – внутрішній конус на 60 градусів;
- форма – штуцер має форму сполучного патрубка, а ось фітинги можуть бути кутовими, хрестоподібними та іншими конструкціями.
Штуцер можна назвати патрубком з гайкою. Слово утворене від німецького виразу, яке означає вкорочувати або коротко обрізати. Це яскраво відображає функціональні можливості цієї деталі. Якщо ви хочете більше дізнатися про правильне з’єднання труб та правила демонтажу конструкцій, рекомендуємо ознайомитися з цією статтею.
Підведемо підсумки
Компресійні фітинги є найпростішими за конструкцією компонентами, які представлені на ринку широким асортиментом. Вони забезпечують надійне з’єднання будь-яких типів труб у будь-яких системах. Але якісного результату можна досягти лише при покупці фітингів у перевіреної компанії.
Інтернет-магазин Global Engineering спеціалізується на виробництві та реалізації фітингів від українських та зарубіжних брендів. Вся продукція має сертифікати якості, пройшла всі необхідні перевірки. До постачання не залучаються посередники, що дає можливість реалізовувати продукцію за доступною вартістю.
У разі виникнення додаткових питань щодо компресійних фітингів, їх різновидів та особливостей функціонування, ви можете ознайомитися з іншими статтями в нашому блозі або поставити запитання менеджеру при оформленні замовлення. Він має спеціалізовані знання, так що дасть розгорнуті відповіді на питання, що вас цікавлять, і розвіє всі сумніви.