Поліетиленові компресійні фітинги кілька десятиліть тому почали активно використовуватися для з’єднання пластикових труб. Вони відрізняються гнучкістю та надійністю, підходять для встановлення каналізаційних, водопровідних та інших комунікацій. Використовувати усі переваги компресійних фітингів можна тільки при грамотному монтажі. До цього питання потрібно підійти відповідально, дотримуючись кількох рекомендацій.
Як встановити компресійний фітінг
Компресійні стикувальні фітинги підкуповують легкістю установки, адже для монтажу компресійних фітингів ПВХ не потрібно використовувати зварювальні апарати та інше спеціальне обладнання. У конструкції знаходяться ущільнювальні елементи та спеціальні затискні кільця, які дозволяють створити щільне з’єднання та уникнути протікання.
Стандартний монтаж компресійних фітингів включає наступні етапи:
- підготовка деталей, що з’єднуються шляхом вимірювання глибини та нанесення спеціальної розмітки;
- змащування поверхні з’єднувальних матеріалів мильним розчином для поліпшеного ковзання і спрощення надягання;
- відкриття накидної гайки у сполучному елементі;
- введення в трубу кільця ущільнювача компресійного фітинга ПВХ під монтаж до потрібної глибини;
- щільне затягування верхньої гайки.
Якщо уважно виконати всі ці дії, то встановлення фітингів для труб ПВХ пройде швидко і гладко. Немає будь-яких особливих вимог до цього процесу, тому можна оперативно отримати максимально міцну та герметичну сполуку. Найголовніше, що для проведення робіт не потрібно володіти спеціалізованими навичками чи купувати складне професійне обладнання. Тому встановлення фітингів на ПВХ трубу під силу будь-якій людині, що навіть не має серйозних технічних знань.
Процедура буде схожою при монтажі ПВХ трійників, муфт, колекторів, хрестовин та інших видів компресійних фітингів. На всі роботи потрібно кілька хвилин, що дозволяє не витрачати зайвий час на встановлення. Важливо закупити якісні елементи, які відрізнятимуться міцним виконанням, виготовлені із зносостійких матеріалів.
Віддавайте перевагу деталям перевірених виробників, які можна знайти на офіційних торгових платформах. У такому разі їх можна вільно монтувати і навіть закопувати в землю, не побоюючись у надійності з’єднання.
Основні поради щодо грамотного монтажу компресійного фітингу
Підхід до монтажу фітингів поліетиленових труб буде однаковим з урахуванням того, що пристрій компресійних фітингів не дуже відрізняється в залежності від бренду. Будь-то муфта, компресійне коліно або трійник, всі вони мають у конструкції затискну гайку, кільце ущільнювача і компресійне кільце, основний корпус.
Деякі з’єднувачі перед складанням необхідно повністю розібрати, інші ж вимагають лише часткового розбирання. З’єднання поліетиленових труб компресійними фітингами здійснюють з урахуванням таких особливостей:
- підбір кільця ущільнювача середнього ступеня жорсткості – воно не повинно бути занадто м’яким або надмірно твердим;
- номінальний тиск фітингів становить 10-16 атмосфер, а розмір – до 63 мм;
- з’єднувача на 10 атмосфер буде цілком достатньо для обладнання стандартної водопровідної мережі, а конструкції з великим тиском необхідні в окремих випадках;
- якщо потрібно з’єднати дві ділянки труби з різних матеріалів, підбирають компресійні фітинги, призначені для з’єднання пластикових, мідних, сталевих, оцинкованих, поліетиленових та інших різновидів труб.
Перед складанням ПВХ фітингів не завадить підготувати деякі пристрої для спрощення процесу:
- гострі ножиці допоможуть якісно відрізати трубу;
- фаскознімач потрібен, щоб вирівняти краї труби після обрізки (на них можуть бути задирки та інші нерівності);
- мастильний матеріал – змащувати труби рекомендується лише у випадках, якщо їх діаметр перевищує 50 мм;
- затискний ключ – при монтажі компресійної муфти діаметром до 32 мм затискання можна успішно провести руками;
- білий маркер – потрібен для попереднього нанесення розмітки на трубу, завдяки чому легше буде виконати установку.
Серед цих інструментів не можна зустріти такі, які важко знайти вдома або дорого коштують. За відсутності будь-якого з компонентів можна впоратися і без них, але їх наявність спрощує монтаж поліетиленових труб за допомогою компресійних фітингів і робить його більш надійним.
Розібравшись з тим, як встановити фітинги, ви зможете швидко втілити в життя амбітні проєкти та створити герметичні трубопровідні системи за мінімальний проміжок часу. Необхідність зварювання залишається в минулому, не потрібно використовувати зварювальний апарат або звертатися до послуг зварювальника. Це дозволяє заощадити не лише час, а й гроші. А ось для відповіді на питання, які фітинги ПВХ кращі, потрібно детальніше розібратися з можливостями продукції різних виробників.
Як правильно зібрати та з’єднати фітинги
Компресійні фітинги ПВХ можуть поставлятись у вже розібраному вигляді. Їх збирання починається з підготовки труби. Потрібно взяти ножиці і обрізати трубу, щоб отримати рівні стики без задирок. Якщо цього зробити не вдалося, можна скористатися фаскознімач, який допоможе підрівняти торці та підвищити якість з’єднання.
Правильне обрізання компресійного елемента дозволить встановити фітінг на пластикову трубу без пошкодження кільця ущільнювача. Також потрібно скористатися білим маркером (якщо фітинг темного кольору) та визначити відстань, на яку буде введена в трубу сполучна конструкція. Це дозволить отримати впевненість у тому, що труба дійшла до стопорного виступу та надійно «сіла».
Однак досвідчені фахівці можуть виконувати з’єднання ПЕ труб за допомогою фітингів на око, не вдаючись до використання маркера і не роблячи розмітку. До такої практики рекомендується вдаватися людям, які вперше мають справу з компресійними фітингами і ще досконально не розібралися з їхнім пристроєм.
Далі використовують звичайне сантехнічне мастило, яке наносять на внутрішню поверхню труби. Після цього розібраний фітинг у чіткій послідовності надягають на трубу. Починають із затискної гайки фітинга, потім деталь за деталлю надягають цангу та інші компоненти. При розбиранні конструкції важливо не втратити жодну з її складових частин, адже неповний фітинг не забезпечить герметичного з’єднання.
Після формування з частин компресійного фітинга єдиної конструкції залишається тільки щільно закрутити затискну гайку (ключем або руками). Ручний затискач допустимий для елементів із невеликим діаметром (до 40 мм). Таким чином ми розібралися з тим, як встановити компенсаційні фітинги на пластикові труби під воду. Це проста процедура, яка не вимагає сантехнічних знань і не змушує звертатися за допомогою до сантехніку.
Труба ПВХ та фітинги до неї вивели процес монтажу та демонтажу каналізаційних, водопровідних та інших систем на новий рівень практичності. Важко уявити, як довго доводилося раніше з’єднувати металеві труби, вдаючись до тривалої процедури зварювання.
Як з’єднуються між собою труби ПВХ
Компресійне з’єднання труб є не єдиним різновидом з’єднання. Можна виділити кілька інших популярних способів:
- Електрозварне з’єднання – альтернатива стиковому зварюванню, яке може бути використане для створення нерозбірних вузлів.
- Зварне з’єднання – для з’єднання металевих муфт та трійників використовують зварювальні апарати та запаюють конструкції.
Безумовно, ці методики поступаються компресійним фітингам ПВХД за низкою параметрів. Потрібно мати особливі вміння та підготовку, купити або орендувати якісний зварювальний апарат. При цьому за рівнем міцності та надійності електрозварювальне, зварювальне та компресійне з’єднання не поступаються один одному.
Компресійний ПВХ фітинг можна назвати провідною розробкою для трубопровідного з’єднання. Вона стала найпопулярнішою серед бізнесу та приватних осіб, і в цьому факті немає нічого дивного. Конструкція компресійного фітинга не є складною. Це диво інженерної думки є яскравим відображенням фрази «все геніальне просто». Мінімум структурних компонентів – максимум ефективності.
Сфера застосування компресійних фітингів
З’єднання труби ПВХ на компресійних фітингах можна використовувати для вирішення наступних завдань:
- пряме стикування труб з однаковим діаметром;
- перехідне стикування елементів із різним діаметром;
- з’єднання труб на ділянках, де використано труби з різних матеріалів;
- підключення трубних відводів під різними кутами;
- монтаж заглушок, вентилів, кранів та іншої запірної арматури;
- проведення ремонтних робіт на трубопроводах;
- підключення часових трубопроводів.
Універсальність та герметичність є безумовною перевагою. Замовляти компресійні фітинги потрібно від надійних брендів, які багато років працюють у цій сфері та зробили собі ім’я на ринку. У Global Engineering реалізується продукція від відомих світових та українських компаній, надаються всі гарантійні сертифікати на товари.
Компанія Global Engineering безпосередньо співпрацює з виробниками компресійних систем та іншого обладнання, що дозволить вам купити продукцію за доступною вартістю. Це стало основною причиною появи сотні клієнтів, які обрали співпрацю з нами.